Alex Palou, Portland Grand Prix’sini kazanarak IndyCar şampiyonluğunu garantiledi

HalaycıBaşı

New member
Chip Ganassi, Pazar günü Portland Uluslararası Yarış Pisti’ndeki yarıştan önce Alex Palou’yu durdurdu ve sürücüsünü IndyCar şampiyonasını bitirmek için yarışı kullanmaya teşvik etti.

Palou patrona bunu galibiyetle yapmayı planladığını söyledi.

Ve teslim etti.

Palou, Ganassi ile Pazar günü serideki beşinci galibiyetini elde eden dominant koşunun ardından artık iki kez IndyCar şampiyonu oldu.

FOXNEWS.COM’DA DAHA FAZLA SPOR HABERİNE ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

3 Eylül 2023; Portland, Oregon, ABD; NTT Indy Car sürücüsü Alex Palou (10), Portland Uluslararası Yarış Pisti’nde NTT INDYCAR Serisini kazandıktan sonra kutlama yapıyor. (Soobum Im-USA TODAY Sports)

“Kazanmayı seviyor, bana bunu söyledi. Yarıştan önce bana şunu söyledi, ben de ‘Hadi bugün bu işi bitirelim’ dedim, o da bana baktı ve ‘Bu işi bir galibiyetle tamamlayacağım’ dedi.” ” dedi Ganassi. “‘Tamam, harika’ dedim. Bugün atışını yaptı.”

Ganassi, son 14 aydır belirsiz ve zaman zaman çekişmeli geçen Palou’nun takımdaki geleceğine nihayet değindi.

Ganassi, “Alex Palou bizim arabamızda olacak, bunu size kesinlikle söyleyebilirim” dedi.

Palou’nun 2024’te Arrow McLaren Racing’e IndyCar sürücüsü olarak katılması planlandığından bu durum geçen ay bile o kadar net değildi. Kendisi bu yılı zaten Formula 1’de McLaren’in test ve yedek pilotu olarak geçirmişti ancak geleceğiyle ilgili fikirlerinde bariz bir değişiklik oldu.

Palou, sürücü, McLaren ve Ganassi arasındaki sözleşme kavgasını tartışmayı reddederek, “Bugünkü galibiyetten, şampiyonadan mümkün olduğu kadar keyif alacağım.” dedi.

McLaren, İngiltere’de en az 20 milyon dolar tazminat ve Palou’ya yatırılan parayı geri almak için dava açtı. McLaren, Palou’ya 2024 yılı maaşı üzerinden avans verdiğini ve geçen yıl Palou’nun bu yıl McLaren’a katılma girişiminde arabuluculuk sırasında avukatlık masraflarını karşıladığını iddia ediyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında varılan anlaşma, Palou’yu bu sezon IndyCar’da Ganassi aracında tuttu ancak çatışmasız hafta sonlarında McLaren ile F1 çalışması yapmasına izin verdi.

Palou adına Ganassi ile geçirdiği bu üçüncü sezon ve 26 yaşındaki Barcelonalı pilotun Japonya’daki kısa bir yarıştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmasından bu yana IndyCar’da dördüncü sezonu, kariyerinin en iyisi oldu.

Alex Palou, Illinois'de

Alex Palou, start öncesinde 27 Ağustos 2023 Pazar günü Madison, Illinois’deki World Wide Technology Raceway’de bir IndyCar otomobil yarışına hazırlanıyor. (AP Fotoğrafı/Jeff Roberson)

Palou, 17 yarışlık programda bir hafta sonu kala şampiyonluğu garantiledi ve bu, IndyCar’da ilk kez, merhum Dan Wheldon’ın 2005’te kazanmasından bu yana şampiyonluğun finalden önce belirlendiği bir yıl oldu. Sebastien Bourdais, 2007’de bir hafta sonu ile Şampiyon Araba unvanını kazandı. İki serinin birleşmesinden önce kalan yarış.

MAX VERSTAPPEN SEZONUN 10. FORMULA 1 ZAFERİNİ ELDE ETTİ

Palou, “IndyCar şampiyonu olacağımı hiç düşünmezdim ve iki kez IndyCar şampiyonu olmak harika bir duygu, tıpkı bir rüya gibi.” dedi. “Muhteşem bir hafta sonuydu. Tüm sezon nasıl gidiyorsa öyle yarıştık.”

Palou bu yıl neredeyse ölçülebilir tüm istatistiklerde IndyCar’a liderlik etti: galibiyetler, poleler, podyumlar, ilk beşte bitirme, ilk 10’da bitirme, yarışlarda liderlik ve tamamlanan turlar. Aslına bakılırsa, Palou tüm sezon boyunca iki tur hariç tüm turları tamamladı ve altıncı bir zafer elde edebilirdi ancak Indianapolis 500 yarışında pit yolunda döndü ve kazanmaya hazır göründüğü yarışta dördüncü sıraya geri dönmek zorunda kaldı.

Tüm sezondaki en düşük derecesi iki kez sekizinci oldu.

Palou, “Muhteşem bir sezondu, her yerde en iyi arabalara sahiptik, sonuçlarımızı en üst düzeye çıkarmayı başardık.” dedi. “Şampiyonluğu kazanmak istedik ve bunu halletmek istedik, böylece artık rahatlayabiliriz.”

Palou, matematiksel olarak İspanyol’a şampiyonluk için meydan okuyabilen tek sürücü olan Ganassi’den takım arkadaşı Scott Dixon’a karşı rahat bir puan farkıyla yarışa başladı. Ancak Dixon’ın yarışta ne yaptığı önemli değildi çünkü Palou podyuma çıkarsa şampiyonluk biterdi.

Portland’da podyumdan çok daha fazlasını yaptı.

Ağustos ayında Alex Palou

Alex Palou, 27 Ağustos 2023 Pazar günü Madison, Illinois’deki World Wide Technology Raceway’de IndyCar otomobil yarışının başlamasından önce hazırlanıyor. (AP Fotoğrafı/Jeff Roberson)

Palou, 110 turun 69’unu önde bitirerek, 5.4353 saniye geride bitiren ikinci Felix Rosenqvist’e karşı kesin bir zafer elde etti. Altı kez IndyCar şampiyonu olan Dixon, Portland’da üst üste üçüncü kez üçüncü oldu. Palou ve Dixon, önümüzdeki Pazar günü Monterey, California’da yapılacak finale doğru IndyCar sıralamasında birinci ve ikinci sırada yer aldı.

Dixon takım arkadaşını överken, “Alex için yeterli hızımız var mıydı bilmiyorum, kesinlikle hızlıydı” dedi. “Her şeyi doğru yapıyor. O müthiş bir rakip, büyük bir yetenek.”

Bu, Ganassi adına her iki şampiyonluğu da kazanan Palou’nun üç sezondaki ikinci şampiyonluğu ve takım sahibi olarak 15., genel klasmanda ise 22. IndyCar şampiyonluğu oldu. Ganassi’nin birçok şampiyonluk kazananı arasında Palou, birden fazla şampiyonluğa sahip sürücüler olarak Dixon (altı), Dario Franchitti (iki) ve Alex Zanardi’nin (iki) yanında yer alıyor.

Ganassi, “O kesinlikle özel” dedi. “O takımımızın bir parçası ve bundan daha mutlu olamazdık.”

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Pato O’Ward McLaren adına dördüncü olurken onu Indianapolis 500 galibi Josef Newgarden izledi ve Rinus VeeKay sezonun en iyi bitirişiyle altıncı oldu. Juri Vips IndyCar’daki ilk yarışını 18. sırada tamamladı.