Amerikalı Simone Biles tüm zamanların en çok madalya kazanan jimnastikçisi oldu: ‘Duygusaldı’

HalaycıBaşı

New member
Amerikalı jimnastikçi Simone Biles tarih yazmaya devam ediyor. Biles, üç aydan kısa bir süre önce spora geri döndü ve dünyanın en iyi jimnastikçilerinden biri olduğunu göstermeye devam ediyor.

Cuma günü altıncı kez dünya şampiyonasında bireysel genel şampiyonluğu kazandı. Bu zafer onu tüm zamanların en çok madalya kazanan jimnastikçisi yaptı. Biles duygusaldı ve madalya töreni sırasında gözleri yaşlı görünüyordu, ancak gözyaşlarının beklenmedik sebeplerden kaynaklandığını belirtti.

Biles yarışma sonrasında şunları söyledi: “Aslında bana asla inanmayacaksınız ama bugün yaklaşık dört saattir gözümde içinden çıkamadığım bir şey vardı.” “Yani ne zaman podyuma baksam, yukarı baktığımda gerçekten gözüme çarpıyor.

FOXNEWS.COM’DA DAHA FAZLA SPOR HABERİNE ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Altın madalyalı ABD’li Simone Biles, 6 Ekim 2023’te Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen Antwerp Sportpaleis’te düzenlenen 2023 Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda madalya töreni sırasında fotoğraf çektiriyor. (Naomi Baker/Getty Images)

“Çünkü 10 yıl önce ilk dünyalarımı kazandım. Şimdi buraya geri döndük. Yani duygusaldı” dedi. “Bu benim için her şey demek, mücadele, buraya geri dönmek için ortaya koyduğum her şey, kendimi rahat ve rekabet edebilecek kadar güvende hissetmek.”

SIMONE BILES, OLİMPİYATLARA GERİ DÖNMEYİ GÖZLEDİĞİNİ ÖNERİYOR: ‘GİTMEK İSTEDİĞİM YOL BUDUR’

Biles, denge aletinde, zeminde, tonozda ve engebeli çubuklarda 58.399 puan alarak Brezilyalı savunma şampiyonu Rebeca Andrade’yi 1.633 puanla mağlup etti.

Bu Biles’in 27. dünya şampiyonası madalyası ve 21. altınıydı. Bu, dört kez Olimpiyat altın madalyası kazanan sporcunun ABD’li kadınları takım müsabakasında art arda rekor yedinci galibiyete taşımasından iki gün sonra geldi.

Simone Biles düz olmayan barlarda yarışıyor

ABD’li Simone Biles, 6 Ekim 2023’te Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen Antwerp Sportpaleis’te düzenlenen 2023 Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda düz olmayan barlarda yarışıyor. (Naomi Baker/Getty Images)

Biles, pandemi nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nda yarıştıktan sonra ruh sağlığına odaklanmak için iki yıl boyunca spordan uzaklaştı. O zamandan beri düzenli olarak yaptığı terapi seansları ve nefes alma ve görselleştirme egzersizlerinin iyileşmesine yardımcı olduğunu söyledi.

“Takım finalleri için çok daha gergindim çünkü her şey o zaman (Tokyo’da) oldu, bu yüzden biraz travma geçirdim. Bu yüzden bugün biraz daha rahat hissettim” dedi. “Yani, bunun bittiği için mutluyum.”

Biles’in şu anda dünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda 34 madalyası var ve bu da onu sporun iki önemli etkinliğinde emekli Vitaly Scherbo’nun önünde şimdiye kadarki en çok madalya kazanan – erkek veya kadın – jimnastikçi yapıyor.

Jimnastikçiler madalya töreni sırasında poz veriyor

(LR) Gümüş madalyalı Brezilyalı Rebeca Andrade, altın madalyalı ABD’li Simone Biles ve bronz madalyalı ABD’li Shilese Jones, Antwerp Sportpaleis’te düzenlenen 2023 Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası bayanlar genel genel finali madalya töreni sırasında fotoğraf için poz veriyor 6 Ekim 2023. (Naomi Baker/Getty Images)

Paris’teki Olimpiyat Oyunları’na bir yıldan az süre kalmışken Biles, performansının zirvesine geri dönmüş gibi görünüyor.

Koçu Cecile Landi, “Şarap gibidir. Yaşlandıkça daha da güzelleşir” dedi.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Biles’in müsabakası cumartesi günü bayanlar atlama ve düzensiz bar finalleriyle devam edecek. Pazar günü denge aleti ve yer egzersizleri finallerinde yarışması planlanıyor.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Chantz Martin, Haberler Digital’de spor yazarıdır.