Atletizm sporcularına yönelik ABD Olimpiyat üniforması haber kapsamıyla ilgili endişelere yol açıyor: 'Her şey görünüyor'

HalaycıBaşı

New member
Amerikalı Olimpiyat atletizm sporcuları, bu yaz Paris Oyunları için giymeleri gereken formanın bir parçasıyla ilgili öfkelerini dile getirdi.

Konunun merkezinde kırmızı, beyaz ve mavi tek parça streç giysi vardı. Giysi bikini bölgesini zar zor kaplıyor. Şortların kıyafetle eşleşmesi gerektiği görünmüyordu. Sosyal medyada ortaya çıkan üniforma, bir mankenin üzerine uzanıyordu.

FOXNEWS.COM'DA DAHA FAZLA SPOR HABERİNE ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

ABD'li atlet Sha'Carri Richardson, 11 Nisan 2024'te Paris'te bir Nike etkinliğine katılıyor. (Getty Images aracılığıyla Emmanuel Dunand/AFP)

Paris'te Bir Şey Mu

ABD'li atlet Athing Mu, 11 Nisan 2024'te Paris'te bir Nike etkinliğine katıldı. (Getty Images aracılığıyla Emmanuel Dunand/AFP)

USA Track and Field (USATF), Associated Press'e Nike'ın formaları tasarlarken birçok sporcuya danıştığını söyledi. Geçen hafta formaları modelleyenler arasında Amerikalı sprinter Sha'Carri Richardson ve Athing Mu da vardı. Versiyonları öfke uyandıran kitten daha fazlasını kapsıyordu.

Nike yöneticisi John Hoke, şirketin “tasarım sürecinin her aşamasında doğrudan sporcularla çalıştığını” söyledi. USATF, “Sporcu seçenekleri ve seçimleri, Nike ile planlama sürecinde USATF'in itici gücüydü” diye ekledi.

Citius Mag'in sosyal medyada dolaşan gönderisi anında tepkiyle karşılandı.

Olimpiyat engelli koşu yarışçısı Queen Harrison, Avrupa Balmumu Merkezi'nin takımın sponsoru olması gerektiği konusunda şaka yaptı.

Paralimpik uzun atlamacı Jaleen Roberts Instagram'da şöyle yazdı: “Bu manken hareketsiz duruyor ve her şey görünüyor… UÇUŞUN ORTASI'nı hayal edin.”

OLİMPİYATLARDA BİRİNCİLİK ATLETİZM ALTIN MADALYACILARA PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK

ABD'li atlet Sha'Carri Richardson, 11 Nisan 2024'te Paris'te Nike formasını modelliyor. (Getty Images aracılığıyla Emmanuel Dunand/AFP)

Emekli atletizm sporcusu Lauren Fleshman, “Bu, artık hoş karşılanmayan veya kadın sporlarına göz atmak için ihtiyaç duyulmayan ataerkil güçlerden doğan bir kostüm” dedi.

X'teki YAYINI GÖRÜNTÜLE

Paris'te unvanını korumaya çalışacak olan Olimpiyat altın madalyalı sırıkla atlamacı Katie Moon, bir Instagram gönderisinde Nike'ı savundu. Ancak mankenin üzerinde gösterilen tek parça streç giysinin “endişe verici olduğunu ve aldığı tepkiyi garanti ettiğini” de sözlerine ekledi.

Kendisi ve sporcu arkadaşlarının kıyafet konusunda seçim şansına sahip olduğunu söyledi.

“Çöreklere ve üst kısımlara 'cinsiyetçi' gibi bir şey söyleyerek saldırdığınızda (ki bu bizim tek seçeneğimiz olsaydı, öyle olurdu), en iyi niyetle bile olsa, sonuçta kararımıza saldırıyorsunuz. Moon bunu kadınların giymesi gerektiğini yazdı.

Şubat 2024'te Katie Moon

Katie Moon, 17 Şubat 2024'te Albuquerque, New Mexico'da düzenlenen USATF Salon Şampiyonası'nda bayanlar sırıkla atlamada kazandıktan sonra tepki gösteriyor. (Sam Wasson/Getty Images)

“Ve eğer kariyerimizin en önemli günlerinde giydiklerimizi, en rahat ve kendinden emin olduğumuz şeyleri göz önünde bulunduran erkekleri yatıştırmak için, yeteneklerimizi en iyi şekilde kullanmak için seçtiğimizi gerçekten düşünüyorsanız, bu oldukça saldırgan bir davranış. Ben kişisel olarak çörekleri seviyorum çünkü sıcakladığımda ve terlediğimde kumaşın bana yapışmasını istiyorum (yarıştığım karşılaşmaların %99'unda bu böyledir).”

Moon, X'teki bir gönderisinde tartışmalı kıyafetleri denediğini ekledi.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

“Eğer bu kadınların içini biraz olsun rahatlatmaya yardımcı olabilirse… Bugün aynı stili denedim ve… bazı şeylerin… ortaya çıkması konusunda endişelenmedim. Sanırım bu sadece manken. Bu son forma gibi biraz daha yüksekti. her bedenin farklı olduğunu biliyorum, bu yüzden sadece benim fikrim.”

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Haberler Digital'i takip edin
X'te spor yayını ve abone olun Haberler Sports Huddle bülteni.

Ryan Gaydos, Haberler Digital'in kıdemli editörüdür.