Batı Virginia teknik direktörü Bob Huggins, DUI tutuklanmasından sadece saatler sonra istifa etti: ‘Daha iyisini yapmalıyım’

HalaycıBaşı

New member
Batı Virginia’nın zor durumdaki baş basketbol koçu Bob Huggins, alkollü araç kullandığı iddiasıyla tutuklandıktan birkaç saat sonra istifa etti.

Tutuklama, uzun süredir West Virginia koçunun son birkaç aydır karıştığı en son olay. Daha geçen ay Huggins, bir radyo röportajı sırasında homofobik bir hakaret kullandığı için üç maç ceza aldı. Aynı röportajda Katoliklik hakkındaki düşüncelerini paylaştığında daha fazla tartışmaya yol açtı.

Üniversite, Huggins’in cumartesi gecesi ayrılacağını doğruladı.

FOXNEWS.COM’DAKİ DİĞER SPOR HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

West Virginia baş antrenörü Bob Huggins, 9 Mart 2023 Perşembe günü Kansas City, MO’daki T-Mobile Center’da Kansas Jayhawks ile West Virginia Mountaineers arasındaki Big12 Turnuvası maçında maçı izliyor. (Getty Images aracılığıyla Nick Tre. Smith/Icon Sportswire)

69 yaşındaki Huggins şu anda tüm zamanların 1.Lig koçları kazanan listesinde üçüncü sırada yer alıyor. 935 kariyer zaferi, yalnızca efsanevi Duke baş antrenörü Mike Krzyzewski ve uzun süredir Syracuse koçu Jim Boeheim’ı takip ediyor. Krzyzewski 1.202 galibiyetle emekli olurken, Boeheim koçluktan 998 galibiyetle ayrıldı.

Ancak Huggins hiçbir zaman ulusal bir şampiyonluk kazanamadı. Cincinnati’yi 1992’de Final Four’a ve 2010’da Batı Virginia’ya taşıdı.

ESKİ NBA OYUNCUSU JOHN AMAECHI, BATI VİRGİNİA KOÇU BOB HUGGINS’E ‘İĞRENÇ’ HOMOFOBİK HATIRLAMALAR DEDİĞİ İÇİN SÖYLEDİ

Huggins’in her biri Bearcats ve Mountaineers ile 16 yıl çalıştı. Her ikisi de alkollü araç kullanmaktan tutuklanmaların ardından sona erdi.

Huggins, Cuma gecesi Pittsburgh’da SUV’sinin parçalanmış bir lastikle trafiğin ortasında durması ve sürücü tarafı kapısının akşam 20:30 sularında açık kalması üzerine alkollü araç kullanmakla suçlandı. Huggins’in kanındaki alkol içeriği yasal sınırın iki katından fazlaydı.

Bir polis raporuna göre, daha sonra gözaltından serbest bırakıldı ve bir ön duruşma için görünmesi gerekecek.

Cumartesi gecesi Batı Virginia topluluğuna yaptığı açıklamada Huggins, “Bugün, Başkan Gordon Gee ve Başkan Yardımcısı ve Atletizm Direktörü Wren Baker’a istifamı ve baş erkek basketbol koçu olarak emekli olma niyetimi bildiren bir mektup gönderdim. West Virginia Üniversitesi’nde derhal yürürlüğe girer.”

Cumartesi gecesi ayrı bir açıklamada, Batı Virginia’nın atletizm departmanı istifayı “son olayların ışığında” kabul ettiğini söyledi.

“Sağlığına ve ailesine odaklanabilmesi için kararını destekliyoruz. West Virginia Üniversitesi adına, Üniversitemize, toplumumuza ve devletimize yaptığı hizmetlerden dolayı minnettarlığımızı paylaşıyoruz.”

Huggins’in yerine hemen bir yedek isim verilmedi. Atletizm departmanından yapılan açıklamada, “Önümüzdeki günlerde erkek basketbol programımızda öğrenci-sporcuları desteklemeye ve programımız için liderliği sağlamlaştırmaya odaklanacağız.”

Huggins, son eylemlerinin üniversitenin değerlerini veya koçluk rolünde beklenen liderliği temsil etmediğini söyledi.

“Üniversitemizi her zaman onurla temsil etmeye çalışsam da, hepinizi ve kendimi hayal kırıklığına uğrattım” dedi. “Davranışlarımdan yalnızca ben sorumluyum ve Üniversite camiasından, özellikle de programımızdaki öğrenci sporculardan, antrenörlerden ve personelden içtenlikle özür dilerim. Daha iyisini yapmalıyım ve önümüzdeki birkaç ayı sağlığıma ve sağlığıma odaklanarak geçirmeyi planlıyorum.” Böylece hak ettikleri kişi olabileyim.”

Bob Huggins antrenörleri

West Virginia Mountaineers’ın baş antrenörü Bob Huggins, 11 Şubat 2023’te Austin, Teksas’ta Moody Center’da Texas Longhorns ile oynanan maçın ikinci yarısında 0 numaralı Kedrian Johnson ile konuşuyor. (Chris Covatta/Getty Images)

Huggins, mezun olduğu okulda takıma liderlik etmenin “profesyonel kariyerimin onuru” olduğunu ekledi. Morgantown’da doğdu, “her zaman benim evim olacak ve her zaman bir Dağcı olacağım. Yıllar boyunca programımızı destekleyen herkese teşekkür ederim. Bu benim ve ailem için tahmin edebileceğinizden çok daha fazla anlam ifade etti. “

Haziran 2004’te Huggins, Cincinnati’nin bir banliyösünde alkollü araç kullanmak için hiçbir yarışma olmadığını iddia etti ve üç günlük bir müdahale programına katılması emredildi. Huggins’in o sırada baş antrenör olarak görev yaptığı Cincinnati Üniversitesi, Huggins’e maaşlı olarak süresiz olarak uzaklaştırdı ve Huggins’e kendini iyileştirmesini söyledi.

Huggins’in iki ay sonra işe dönmesine izin verildi ve “Korkunç bir hata yaptım ve beni en çok rahatsız eden şey diğer insanları incitmek. Yapabileceğim tek şey daha iyi bir insan, daha iyi bir koç olmak, daha iyi bir koç olmak için deli gibi çalışmak. Yaptığım her şeyde daha iyiyim ve bu insanların benimle gurur duymasını sağlıyorum.”

2005 yılına gelindiğinde Huggins’in Cincinnati kariyeri sona ermişti; okul başkanıyla bir güç mücadelesinin yanı sıra 2004 tutuklanmasının ardından kovuldu.

Bob Huggins vs Maryland

West Virginia Mountaineers’ın baş antrenörü Bob Huggins, 16 Mart 2023’te Birmingham, Alabama’da BJCC’de Legacy Arena’da düzenlenen NCAA Erkekler Basketbol Turnuvasının ilk turunda Maryland Terrapins’e karşı ilk yarıda tepki gösteriyor. (Kevin C. Cox/Getty Images)

Huggins, Kansas Eyaletinde bir sezon geçirdikten sonra, 2007’de mezun olduğu West Virginia’da hayalindeki işe girdi.

Geçen ay Huggins, Cincinnati radyo istasyonu WLW ile yaptığı bir röportaj sırasında üç maçlık bir uzaklaştırma, 1 milyon dolarlık maaş indirimi ve bulamacı kullanmak için duyarlılık eğitimi vermeyi kabul etti. Huggins’e transfer portalı ve bir Cizvit okulu olan Xavier’den West Virginia’ya bir oyuncu gönderme şansının olup olmadığı soruldu.

Huggins, “Katolikler bunu yapmaz” dedi. “Size ne diyeceğim, yere plastik penisler fırlatabilen ve sonra da yapmadıklarını söyleyen herhangi bir okul, Tanrı adına her şeyden paçayı sıyırabilir.

“Crosstown Çatışmasıydı. Neydi, hepsi (küfür), o Katolik (küfür), sanırım.””

Bob Huggins, Kansas'a Karşı

West Virginia Mountaineers’ın baş antrenörü Bob Huggins, 09 Mart 2023’te Kansas City, Missouri’de T-Mobile Center’da Kansas Jayhawks’a karşı Big 12 Turnuvası maçında yedek kulübesinden tepki veriyor. (Jamie Squire/Getty Images)

Huggins’in 4.15 milyon dolarlık maaşı, bu hakaretten sonra 1 milyon dolar azaltılmıştı. Bu indirim, WVU’nun LGBTQ+ Merkezinin yanı sıra üniversitedeki bir akıl sağlığı merkezini ve marjinal toplulukları destekleyen diğer grupları doğrudan desteklemek için kullanılacaktı.

O sırada 2023-24 sezonunun ilk üç maçında cezalıydı. Ek olarak, sözleşmesi çok yıllı bir sözleşmeden 10 Mayıs’ta başlayan yıllık bir sözleşmeye değiştirildi.

HABERLER SUNULDU

Huggins, geçen Eylül ayında Basketball Hall of Fame’e girdi. 41 sezonda, takımları 25 NCAA Turnuvasına gitti, yedi kez Associated Press anketinde ilk 10’da yer aldı ve beş kez .500’ün altında bitirdi. Dağcılar, Huggins yönetiminde 11 NCAA Turnuvasına katıldı.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Chantz Martin, Haberler Digital için bir spor yazarıdır.