Brittney Griner, milli marş sırasında diz çöktükten sonra ABD Takımı'nda oynaması ve Rusya'da hapse girmesi hakkında: 'Her şey demek'

HalaycıBaşı

New member
Brittney Griner, Olimpiyatlarda basketbol formasının üzerinde ABD Takımı yazısını taşımaya alışkın ancak 2020 Tokyo Oyunları'ndan bu yana yaşadıklarını düşününce, Paris'e daha düşünceli bir oyuncu olarak gidiyor.

ABD'de iki kez altın madalya kazanan Griner, Rusya'da yasadışı olan bir gramdan az miktarda haşhaş yağı içeren elektronik sigara kartuşlarıyla seyahat ederken Federal Gümrük Servisi tarafından yakalanmasının ardından uyuşturucu bulundurma ve kaçakçılık suçundan dokuz yıl hapis cezasına çarptırılmış ve iki yıl önce Rusya'da cezaevinde tutulmuştu.

Griner daha sonra, aralarında Amerikalı vatandaşları ve yetkilileri öldürme komplosu suçlamasıyla 25 yıl federal hapis cezasına çarptırılan ve “Ölüm Taciri” lakaplı Viktor Bout'un da bulunduğu yüksek profilli bir mahkum takasıyla serbest bırakıldı.

FOXNEWS.COM'DA DAHA FAZLA SPOR KAPSAMI İÇİN TIKLAYIN

ABD Kadın Basketbol Milli Takımı oyuncuları Brittney Griner #15 ve Diana Taurasi #12, 22 Temmuz 2024'te Londra, İngiltere'deki City Sport'ta düzenlenen 2024 ABD Basketbol Sergisi kapsamında antrenman sırasında esniyor. (Nathaniel S. Butler/NBAE aracılığıyla Getty Images)

WNBA All-Star Maçı'nda oynamadan önce, ligin Phoenix Mercury takımında forma giyen Griner, artık ABD Takımı forması giydiğinde ne kadar ürperdiğini anlatmıştı.

“Açıkçası benim için her şey demek,” dedi Griner, The Associated Press aracılığıyla. “Şimdi onu tekrar takma ve potansiyel olarak altın kazanma onuruna sahip olmak her şey için pastanın üzerindeki krema.”

Bu şarkı Griner tarafından her zaman söylenmiyordu çünkü daha önce 2020'de “Black Lives Matter” protestoları sırasında toplumsal huzursuzluğun ön planda olduğu dönemde WNBA'in maçlardan önce milli marşın çalınmaması gerektiğini önermişti.

WNBA YILDIZI BRITTNEY GRINER, ÇOCUĞUNUN KENDİSİNE 'POPS' DEMESİNİ PLANLIYOR

Temmuz 2020'de The Arizona Republic'e konuşan ve milli marş sırasında diz çöken Griner, “Bence bu kadar büyük bir duruş sergilememiz gerekiyor” demişti.

Ancak Griner, WNBA gelirini uluslararası alanda oynayarak desteklemek için gittiği Rusya'dan döndüğünde milli marşı duymanın verdiği hazzın farklı olduğunu söyledi.

“Bu, Olimpiyatlara gittiğinizde, boynunuza altın madalya takılmasını beklerken, bayraklar çekilirken ve milli marş çalınırken hissettiğiniz duyguya benziyor,” dedi Amerika'ya döndüğünden beri ilk kez milli marşı dinledikten sonra.

Griner ayrıca yakın zamanda milli marş sırasında diz çökmesi nedeniyle kendisini Amerikalı olmayan biri olarak niteleyen eleştirmenlere de yanıt verdi ve “The View” adlı programda yaptığı konuşmada bu sözlerin kendisini “şaşkına çevirdiğini” söyledi.

“Herkes daha önce hata yapmıştır,” dedi Griner, kendisini “dikkatsiz” bulan insanlara yanıt olarak. “Vatansever olmayan şey, aklımı başımdan alıyor, çünkü birincisi, babam bu ülke için savaştı, '68, '69, Vietnam Deniz Piyadeleri ve kolluk kuvvetleri 30 yıldan fazla. Babam benim kahramanımdı. Polis olmak istiyordum. Büyürken basketbol oynamak istemiyordum, polis olmak ve orduya katılmak istiyordum aslında. Ve bir protesto gösterisinde bulunmak beni daha Amerikalı yapmıyor mu? Bu bir Amerikalı olarak benim hakkım, bu yüzden Amerikalı olmayan biri olarak adlandırılmam beni çok şaşırttı.”

Brittney Griner kortta görünüyor

Brittney Griner, 22 Temmuz 2024'te İngiltere'nin Londra kentinde düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları'na hazırlık kapsamında Londra'daki O2 Arena'da Almanya'ya karşı oynamadan önce, Londra'daki CitySport'taki Franklin Binası'nda düzenlenen ABD Kadın Basketbol Takımı antrenmanında. (Tim Clayton/Corbis, Getty Images aracılığıyla)

Tekrar denizaşırı ülkelere gitmeye hazırlanan Griner, ABD Takımı ile kendini çok “korunmuş” hissediyor.

“Farklı, çok farklı,” diye açıkladı. “Şu anda sahip olduğumuz rahatlık ve güvenlik seviyesi bunu çok daha kolaylaştırıyor.”

Griner'ın kort dışında da kutlayacak çok şeyi var, çünkü eşi Cherelle'in 8 Temmuz'da oğulları Bash'i doğurduğunu duyurdu. Ülkesini temsil ederken onlardan uzak olmanın zor olacağını itiraf etti.

ABD Milli Takımı Başantrenörü Cheryl Reeve, Griner'ın Rusya'daki tutukluluğundan bu yana ilk kez yurtdışında yaşayacağı deneyim hakkında konuştu.

“Olimpiyatların dışında, birinin kişisel deneyimini ve yaşadıklarını ve hala yaşamaya devam ettiklerini düşünün,” dedi Reeve. “Hepimiz BG'yi uzaktayken düşünüyorduk ve bu anın mümkün olup olmayacağını bilmiyorduk. Kişisel olarak onun için heyecanlıyım ve basketbol takımımız için heyecanlıyım.”

Brittney Griner Amerikan bayrağıyla sarılmış halde

ABD Kadın Basketbol Milli Takımı'ndan Brittney Griner #15, WNBA All Star'ın bir parçası olarak 17 Temmuz 2024'te Arizona, Phoenix'teki Eğitim Kampı sırasında portre için poz veriyor. (Barry Gossage/NBAE aracılığıyla Getty Images)

FOX NEWS UYGULAMASINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Bir altın madalya daha kazanmayı hedefleyen ABD Milli Takımı, 29 Temmuz'da Fransa'nın Lille kentinde düzenlenen Olimpiyat Oyunları grup aşamasında Japonya'ya karşı ilk maçını oynayacak.

Haberler'den Hanna Panreck bu habere katkıda bulundu.

Haberler Digital'ı takip edin
X'te spor haberlerive abone olun Haberler Sports Huddle bülteni.

Scott Thompson, Haberler Digital'da spor yazarıdır.