Charles Barkley, TNT'nin NBA ile medya hakları ihalesi konusunda yaşadığı anlaşmazlık sırasında 'her 3 kanalla da konuştuğunu' söyledi

HalaycıBaşı

New member
The NBA teklifi reddetti Warner Bros. Discovery'nin (WBD) Çarşamba günü, ligin 11 yıllık, 76 milyar dolarlık medya hakları anlaşmasının bir kısmı için Amazon'dan gelen teklife eşdeğer teklif hakkını kullanma çağrısı yapması bekleniyor.

Duyurunun üzerinden 48 saatten az bir süre geçtikten sonra TNT'nin ana şirketi WBD, New York County Yüksek Mahkemesi'nde gizli bir dava açtı.

Charles Barkley, Ünlüler Salonu üyesi ve TNT'nin popüler programı “Inside the NBA”in uzun süreli sunucularından biri olan isim, şirketin medya haklarını yenileme girişiminin başarısız olmasına tepki gösterdi.

“Açıkça NBA başından beri bizimle ayrılmak istiyordu. TNT'nin hiç şansı olduğunu sanmıyorum,” diye yazdı bir açıklamada. Barkley, Haziran ayında 2024-25 NBA sezonunun sonunda emekli olma niyetini açıkladı. Cuma günü, diğer fırsatlara açık olduğunu ima etti.

FOXNEWS.COM'DA DAHA FAZLA SPOR KAPSAMI İÇİN TIKLAYIN

Charles Barkley, 12 Şubat 2015'te New York'ta sahnede konuşuyor. (Stephen Lovekin/Getty Images for American Express)

Barkley, Cuma günü “Dan Patrick Show”a katıldığı sırada “Üç kanalla da konuştum. … Üç kanalla da konuştum” dedi.

Patrick, Barkley'in diğer medya şirketlerinden gelen çağrılar nedeniyle emeklilik planlarını gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini sorduğunda, NBA efsanesi, kanalların söyleyeceklerini “dinleyeceğini” söyledi.

'NBA'İN İÇİNDE' SUNUCUSU CHARLES BARKLEY, LİGLE AYRILMANIN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU İPUÇLARIYLA SÖYLEDİ: 'TNT'NİN HİÇBİR ŞANSI OLDUĞUNDAN EMİN DEĞİLİM'

“Öncelikle, onların çağrısını almamak aptallık olurdu, ancak bu durumun güzelliği… Bir yıl boyunca hiçbir karar vermek zorunda değilim, Dan,” dedi Barkley. “Ancak üç ağa da 'Hey, onur duydum. Benimle konuşmak istemeniz beni gururlandırdı, ancak bir yıl sonra neler olacağını görelim' dedim.”

Sports Business Journal, Mayıs ayında Barkley'nin sözleşmesinde, NBA anlaşmasının sona ermesinin ardından başka bir yere gitmesine izin veren bir maddenin bulunduğunu bildirmişti.

NBA ekibinin masasında

TNT'den Shaquille O'Neal, Ernie Johnson, Kenny Smith ve Charles Barkley, 17 Şubat 2024'te Indianapolis'teki Lucas Oil Stadyumu'nda konuşuyor. (Brandon Todd/NBAE aracılığıyla Getty Images)

Barkley, TNT ile olan kazançlı sözleşmesinin şartlarını doğruladı ve anlaşmanın, 2024-25 NBA sezonu sona erdiğinde serbest oyuncu olabilmesine olanak sağlayacak şekilde yapılandırıldığını açıkladı.

“Anlaşmam on yıl, 210 milyon dolar. Gelecek yıl üçüncü yıl olacak,” dedi Barkley Patrick'e. “Turner bugün veya gelecek hafta gelip bana 'Hey, işleri batırdık. Ödemeyi kabul edecek misin?' demeli. Yani, on yılın tamamını, 210 (milyon) dolar garantilemek zorunda kalacaklar ya da benden maaş kesintisi yapmamı isteyecekler, ki hiçbir koşulda maaş kesintisi yapmayacağım. Maaş kesintisi yapma şansım sıfır.”

Gelecek yıl çok aranan bir medya kişiliği olmayı beklediğini belirten sanatçı, aynı zamanda yayıncılık kariyerini de noktalama niyetinde olduğunu vurguladı.

“Ama dürüst olmak gerekirse, TNT'nin bunu garantilediğini göremiyorum çünkü ellerinde gerçekten hiçbir şey yok. Bu yüzden, önümüzdeki yaz serbest oyuncu olacağımı düşünüyorum. Şu anda niyetim emekli olmak.”

Basketbol NBA logosunun yanında duruyor

Las Vegas'ta bir maçın ilk yarısında verilen ara sırasında NBA logosunun yanında sahada bir basketbol topu. (Ethan Miller/Getty Images)

Yeni medya hakları anlaşmalarının şartları, Disney'in ABC ve ESPN platformlarının yayın haklarını korurken, aynı zamanda NBA maçlarının NBC'ye dönüşünü ve oyunların şirketin Peacock yayın hizmetine tanıtımını da işaret ediyor. Amazon Prime Video da 2024-25 sezonundan sonra başlaması planlanan bir dizi oyunu bünyesine katıyor.

FOX NEWS UYGULAMASINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Ancak WBD'nin açtığı dava, NBA'in yayın hakları için verilecek mücadelenin nihayetinde bir mahkeme salonunda sonuçlanabileceğinin sinyalini veriyor. WBD, dava açma kararını açıklayan bir açıklama yayınladı.

“NBA'in üçüncü taraf teklifimizi haksız yere reddetmesi nedeniyle, haklarımızı uygulamak için yasal işlem başlattık,” dedi WBD bir bildiride. “Bunun sadece sözleşmesel hakkımız olmadığına, aynı zamanda sektör lideri NBA içeriklerimizi, TNT ve Max dahil olmak üzere yaygın olarak dağıtılan WBD video öncelikli dağıtım platformlarımız aracılığıyla sunduğumuz seçim ve esneklikle izlemeye devam etmek isteyen hayranların da çıkarına olduğuna inanıyoruz.”

Haberler Digital'ı takip edin X'te spor haberlerive abone olun Haberler Sports Huddle bülteni.

Chantz Martin, Haberler Digital'da spor yazarıdır.