Eski Columbia futbol yıldızı Marcellus Wiley öğrenci protestolarını tartışıyor: 'tiksiniyorum'

HalaycıBaşı

New member
Eski NFL savunma oyuncusu Marcellus Wiley, Columbia Üniversitesi'nde meydana gelen olaylardan “tiksindiğini” söyledi.

Columbia'da kolej futbolu oynayan Wiley, yakın zamanda Dan Dakich'e katıldı. OutKick'in “Bana Yapma” Ivy League üniversitesinde devam eden protestolara yanıt vermek için. Benzer gösteriler son haftalarda ABD'deki üniversite kampüslerinde de yaşanıyor.

Wiley, “İğreniyorum,” diye söze başladı. “Siyasi tarafı seçmiyorum… Bu konuda siyasi olarak hangi tarafta olduğunuz önemli değil. Protesto etme ve asi olma hakkınız yok. Şimdi barışçıl bir şekilde protesto edin, gidin bunu yapın.”

FOXNEWS.COM'DA DAHA FAZLA SPOR HABERİNE ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Dallas Cowboys'tan Marcellus Wiley #75, 27 Eylül 2004'te Landover, Maryland'deki FedExField'da Washington Redskins'e karşı oynanan NFL futbol maçını izliyor. (Mitchell Layton/Getty Images)

Wiley, protesto etmenin “her şeyin sonu” olmadığını savundu.

“Bu çocuklarla konuşuyorum ve vakfım olan Geçiş Projesi'ni biliyorum, her zaman topluluk içindeyim ve bu çocuklarla konuşuyorum… bu çocukların yarısı neden orada protesto yaptıklarını bile bilmiyor. Bu gerçek değil… sanki çılgınca.” Wiley Dakich'e söyledi. “Ve bilenler de bunun her şeyin sonu olmadığını biliyor. Protesto etmenin ötesinde atmanız gereken başka adımlar ve önlemler de var.”

PATRIOTS'TAN ROBERT KRAFT, İSRAİL KARŞITI PROTESTOLARIN ORTASINDA KOLombiya'lı Profesörleri Hedef Alıyor

Eski Buffalo Bills savunucusu, öğrencilerin eylemlerinin geleceklerini etkileyebileceğini ekledi.

“Yani bu çocukların neden bu kadar ileri gittiklerini bilmiyorum… kamplar kuruyorlar, üniversitelerini, mallarını, itibarlarını yok ediyorlar, çünkü oradan ayrıldığınızda insanlar 'Nerede okula gittiniz?' diye soruyor. ve sonra akılları iki yere gidiyor: Olumlu, akademik itibar, harika müfredat… ve sonra Columbia'ya hayranlık duyuyor… tüm protestoların olduğu yer, tüm çocukların bile kontrol edilemediği yer, liderliğin kontrol edemediği yer. Yeterince hızlı, yeterince hızlı müdahale etmemek itibarınıza zarar verir, ancak toparlanmamız gerektiği için toparlanacağız.”

Göstericiler Columbia Üniversitesi'nin ana girişinin önünde toplandı

Göstericiler, 29 Nisan 2024'te ABD'nin New York şehrindeki Columbia Üniversitesi'nin ana girişinin önünde toplanıyor. (REUTERS/Caitlin Ochs)

Wiley daha sonra Stanford Üniversitesi'nin öğrenci protestolarını nasıl ele aldığına dikkat çekti.

“Keşke biz de Stanford gibi halledebilseydik. Teksas'taki bazı okulları, Florida'daki bazı okulları gördüm… Stanford bir mektup yazdı, dışarı çıkmadan önce bakın dediler, size angajman kurallarını bildireyim… Bu saatlerde, bu yerlerde protesto etmenize izin var, devam edin. Columbia'nın yapmasını istediğim şey buydu ve bundan sonra bu politikaları ihlal etmek isterseniz bunun sonuçları hızlı olacaktır.”

Marcellus Wiley gülümsüyor

Televizyoncu Marcellus Wiley, 22 Nisan 2023'te Beverly Hills, California'da The Beverly Hilton'da düzenlenen Evsiz Dişsiz Değil Hollywood Etkinliğine katıldı. (Paul Archuleta/Getty Images)

Ülkedeki diğer üniversitelerde olduğu gibi, Stanford'daki bazı öğrenciler de İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri saldırısını protesto etmek için Kuzey Kaliforniya üniversite kampüsünün White Plaza kısmında bir kamp kurdular.

Stanford Başkanı Richard Saller ve Rektör Jenny Martinez, öğrenci kampının kampüste gece kampını yasaklayan politikaları ihlal ettiğini söyledi. Üniversitenin, kampüs politikalarını ihlal ederken yakalanan öğrencilerin isimlerini disiplin soruşturması için Topluluk Standartları Ofisi'ne (OCS) gönderdiğini söylediler.

Protestoyu düzenleyenler üniversitenin öğrenci protestolarına verdiği tepkiyi kınadı.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bills, Wiley'i 1997 NFL Draftının ikinci turunda Columbia'dan seçti. Buffalo'da dört yıllık bir koşunun ardından Wiley, Chargers, Cowboys ve Jaguarlar için oynamaya devam etti.

Haberler'tan Louis Casiano bu rapora katkıda bulundu.

Haberler Digital'i takip edin
X'te spor yayınıve abone olun Haberler Sports Huddle bülteni.

Chantz Martin, Haberler Digital'de spor yazarıdır.