İki kez Grand Slam şampiyonu Simona Halep, dopingle mücadele ihlalleri nedeniyle 4 yıl men cezasına çarptırıldı

HalaycıBaşı

New member
Uluslararası Tenis Dürüstlük Ajansı (ITIA) Salı günü, iki kez Grand Slam şampiyonu Simona Halep’e, sporun anti-doping politikasını ihlal etmesi nedeniyle dört yıl uzaklaştırma cezası verildiğini duyurdu.

ITIA, 27 yaşındaki Halep’in, uyuşturucu testlerinde yasaklı bir madde olan roxadustat testinin pozitif çıkmasının ardından “kasıtlı olarak Anti-Doping Kural İhlalleri işlediğini” tespit ettiğini söyledi. 2022 ABD Açık ve Sporcu Biyolojik Pasaportundaki (ABP) usulsüzlükler için.

Romanyalı Simona Halep, 9 Haziran 2018’de Paris’teki Roland Garros’ta düzenlenen 2018 Fransa Açık’ın 14. gününde ABD’li Sloane Stephens’a karşı tek bayanlar finalinde kutlama yapıyor. (Clive Brunskill/Getty Images)

ITIA CEO’su Karen Moorhouse, “Karmaşık ve titiz bir duruşma sürecinin ardından bağımsız mahkemenin kararını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

NOVAK DJOKOVİÇ HİÇBİR ZAMAN ‘VAX KARŞITI’ OLMADIĞINI SÖYLÜYOR: ‘HER ZAMAN SEÇİM ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YANINDAYIM’

“Mahkemenin hem roxadustat hem de ABP davalarında dikkate alması gereken delillerin miktarı önemliydi.”

Salı günü yayınlanan bir açıklamada Halep, bilerek veya kasıtlı olarak herhangi bir yasaklı maddeyi kullandığını reddetti ve 2022’deki başarısız uyuşturucu testinin kontamine bir besin takviyesinden kaynaklandığını söyledi.

“Temiz bir spora inanıyorum ve neredeyse yirmi yıldır profesyonel bir tenis oyuncusu olarak, yüzlerce turnuva ve iki Grand Slam şampiyonluğuyla, yasaklı maddeleri kontrol etmek için 200 kan ve idrar testi yaptırdım; 29 Ağustos 2022” dedi.

Simona Halep 2022 ABD Açık'ta

Romanyalı Simona Halep, 29 Ağustos 2022’de New York City’deki USTA Billie Jean King Ulusal Tenis Merkezi’nde düzenlenen ABD Açık Tenis Şampiyonası’nın 1. Gününde ilk tur maçında Ukraynalı Daria Snigur’a karşı oynarken tepki gösteriyor. (Robert Prange/Getty Images)

Halep sözlerine şöyle devam etti: “2022’deki zorlu kort sezonu öncesinde, güvendiğim ekibim ve fizyoterapistimin tavsiyesi üzerine besin takviyelerimde ayarlamalar yaptım. Listelenen içeriklerin hiçbiri yasaklı madde içermiyordu ancak artık biliyoruz – ve mahkeme de kabul etti – bunlardan biri Roxadustat ile kontamine olmuş. İlk pozitif testimin ardından 2023’ün başına kadar neredeyse her hafta test yaptırdım ve testlerin tümü negatif çıktı.”

FOXNEWS.COM’DA DAHA FAZLA SPOR HABERİNE ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Halep ayrıca savunmasının ABP sonuçlarıyla ilgili “meşru soruları” gündeme getirdiğini ancak ITIA’nın bunun aksini tespit ettiğini söyledi.

Açıklamada, “Mahkeme Halep’in kontamine bir takviye aldığı yönündeki iddiasını kabul etti, ancak oyuncunun yediği miktarın pozitif örnekte bulunan roxadustat konsantrasyonuyla sonuçlanamayacağına karar verdi.” ifadesine yer verildi.

“ABP suçlaması da onaylandı ve mahkeme, üç bağımsız Sporcu Pasaport Yönetim Birimi (APMU) uzmanının her birinin, bu durumun açıklamasının ‘muhtemelen doping’ olduğu yönünde oybirliğiyle varılan ‘güçlü görüşten’ şüphe duymaları için hiçbir neden olmadığını belirtti. Halep’in profilinde usulsüzlükler var.”

Simona Halep 2019 Wimbledon kadınlar finalini kazandı

Romanyalı Simona Halep, 13 Temmuz 2019’da Londra’daki All England Lawn Tennis and Croquet Club’da Şampiyona – Wimbledon 2019’un 12. Gününde ABD’li Serena Williams’a karşı tek bayanlar finalini kazandıktan sonra kupasını sergiledi. (Laurence Griffiths/Getty Images)

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Halep, Ekim 2022’de geçici olarak uzaklaştırıldı. Dört yıllık yasak, 6 Ekim 2026’ya kadar geri dönemeyeceği anlamına geliyor. Halep, karara itiraz etme sözü verdi.

Halep, 2019’da yenerek ikinci Grand Slam’ini kazandı. Serena Williams Wimbledon’da düz setlerde. İlk büyük şampiyonluğunu bir yıl önce Fransa Açık’ta elde etmişti.