Jonas Vingegaard, Tour de France’ı üst üste ikinci kez kazandı

HalaycıBaşı

New member
Danimarkalı binici Jonas Vingegaard, Fransa Bisiklet Turu’nu üst üste ikinci kez kazandı ve bisikletin en önemli yarışı Pazar günü ünlü Champs-Élysées’de sona erdi.

2020 ve 2021’in galibi olan ana rakibi Tadej Pogačar’a karşı büyük bir liderlik oluşturan Vingegaard, Tur’un 110. baskısının sonundaki büyük ölçüde törensel aşamadan önce zaferin etkili bir şekilde tekrar kendisine ait olduğunu biliyordu.

26 yaşındaki Vingegaard, Jumbo-Visma takım arkadaşlarıyla Paris yolunda sıraya girip fotoğraf çektirirken şampanya içti.

FOXNEWS.COM’DAKİ DİĞER SPOR HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Tour de France galibi, genel liderin sarı mayosunu giyen Danimarkalı Jonas Vingegaard, Saint-Quentin-en-Yvelines’te başlayan ve 23 Temmuz 2023 Pazar, Fransa, Paris’teki Champs-Elysees caddesinde bitiren Tour de France bisiklet yarışının 115 kilometrelik (71,5 mil) yirmi birinci etabının ardından bisikletini kaldırıyor. (AP Fotoğrafı/Thibault Camus)

Vingegaard, “Uzun bir yolculuk oldu ama yine de çok hızlı geçti” dedi. “Her gün, Tadej ile benim aramda süper güzel bir mücadelenin olduğu süper zorlu bir yarıştı. Her günümden zevk aldım. Gelecek yıl geri gelip üçüncü bir galibiyet alıp alamayacağımı görmeyi umuyorum.”

Beş sıradağ boyunca sekiz dağ etabı ile 3.405 kilometreyi (2.116 mil) aşan üç haftalık bir zorluktu. Vingegaard, Alpler’de iki etapta yarışın kontrolünü ele geçirdi.

Little, iki rakibi, Vingegaard Salı günü Pogačar’ın 1 dakika 38 saniye önünde bir zaman denemesini bitirene kadar ayırmıştı, ardından ertesi gün yarışın en zorlu dağ etabını bitkin rakibinden neredeyse 6 dakika önce bitirerek devam etti.

“Ben öldüm,” dedi Pogacar.

TOUR DE FRANSA EKİPLERİ, TATİL GÜNÜ BOYUNCA BİRA İÇTİKLERİ İDDİASIYLA BİRBİRLERİNE SAVUNDULAR

Jonas Vingegaard podyumda

Tour de France galibi Danimarkalı Jonas Vingegaard, genel liderin sarı mayosunu giyiyor, ikinci sıradaki Slovenyalı Tadej Pogacar, solda ve üçüncü sıradaki Britanyalı Adam Yates, sağda, 23 Temmuz 2023 Pazar, Paris, Fransa’daki son etabın ardından podyumda kutlama yapıyor. (AP Fotoğrafı/Daniel Cole)

Sloven sürücü Cumartesi günü sondan bir önceki etabı kazanarak yanıt verdi, ancak Vingegaard son etaba girerken 7 dakika 29 saniyelik aşılmaz bir üstünlüğe sahipti – sprinterlerin sonunda yarıştığı çoğunlukla törensel bir etap.

Vingegaard Cumartesi günü “Aptalca bir şey yapmamaya dikkat etmeliyiz,” diye uyardı, “ama evet, Tour de France’da ikinci zaferimi almak harika.”

Vingegaard liderliğini korudu ve organizatörler, Champs-Élysées’in parke taşlarında yağmur yağmaya başladığında yarışı bitişe bir tur kala almaya karar verdiği için Pazar günü erken saatlerde bunu kutlamayı başardı. Karar, sprinterleri etap zaferi için savaşmaya davet etti – geriye kalan tek belirsizlik.

BELÇİKALI BİSİKLETÇİ İKİNCİ ÇOCUĞUNUN DOĞMASI ÖNCE EŞİYLE BİRLİKTE OLMAK İÇİN TOUR DE FRANSA’DAN AYRILIYOR

Jonas Vingegaard şampanya içer

Genel liderin sarı mayosunu giyen Danimarkalı Jonas Vingegaard, 23 Temmuz 2023 Pazar günü Saint-Quentin-en-Yvelines’te başlayan ve Champs-Elysees’de biten 115 kilometrelik (71.5 mil) Fransa Bisiklet Turu bisiklet yarışının yirmi birinci etabında takım arkadaşlarıyla şampanya içiyor. (AP Fotoğrafı/Daniel Cole, Havuz)

Belçikalı bisikletçi Jordi Meeus, Jasper Philipsen, Dylan Groenewegen ve Mads Pedersen’in hemen önünde, hattaki dört bisikletçi arasında bir fotoğraf finişinde galip geldi.

Son kilometrede 68,8 kph (42,8 mph) hıza ulaşan Meeus, “Bu benim ilk Turumdu. Şimdiye kadar süper güzel bir deneyimdi ve bugün galibiyeti almak tarif edilemez bir duygu,” dedi.

Champs-Élysées’de sekiz turluk sadece bir turun ardından atak yapan Pogacar, 75. günün en iyi genç sürücüsü olarak beyaz mayoyu giyerek kariyer Turu rekorunu genişletti. 24 yaşındaki Sloven sürücü, 2020’den beri her yıl en iyi genç sürücü klasmanını kazanıyor.

Ancak Pogačar, genel klasmanda yine ikinci sıra ile yetinmek zorunda kaldı.

HABERLER SUNULDU

Jonas Vingegaard kemerlerin altından geçiyor

Genel liderin sarı mayosunu giyen Danimarkalı Jonas Vingegaard, Saint-Quentin-en-Yvelines’te başlayan ve 23 Temmuz 2023 Pazar, Fransa, Paris’teki Champs-Elysees caddesinde biten 115 kilometrelik (71.5 mil) Fransa Bisiklet Turu bisiklet yarışının yirmi birinci etabında Louvre müzesinin kemerlerinden birinin altında sürüyor. (AP Fotoğrafı/Daniel Cole)

Pogačar’ın takım arkadaşı İngiliz binici Adam Yates, ikiz kardeşi Simon’ın önünde genel klasmanda üçüncü oldu.

2019 Tur galibi Kolombiyalı binici Egan Bernal, hayatı tehdit eden bir kazadan etkileyici bir şekilde geri dönerek yarışı tamamladı. 26 yaşındaki Bernal, Ocak 2022’de Kolombiya’da antrenman yaparken bir otobüs kazası geçirdikten sonra felç olmaktan kıl payı kurtulduğunu söyledi.

Bernal, “Kazandığım yılla karşılaştırmak zor ama neredeyse aynı duygu çünkü benim için büyük bir zafer.” “Dün, son tırmanışta o kadar şanslıydım ki yalnızdım ve son kilometrelerin tadını çıkarabildim. Çok duygulandım.”